FotoSkoda.cz Podrobte své fotky revizi profíky a zlepšete Vaše fotografické umění

Novinky z FotoŠkoda - vše kolem fotografie pod jednou střechou

Více na webu Centra FotoŠkoda.

Zimní krajina ve fotografii

Pro fotografy je zimní krajina výzvou. Vše vypadá docela jinak, syté odstíny jsou vystřídány tlumenějšími, slunce se na obloze vyskytuje po kratší dobu a vytváří delší stíny.

Pokud se poštěstí, žlutohnědé odstíny vystřídá bílý kabátek a vše je najednou takové uklizenější, klidnější. Zimní fotky vypadají docela jinak než ty letní a my si dnes povíme, jak se na focení zimní krajiny co nejlépe připravit.

Ideální je začít s přípravou již doma. Důležité je nepodcenit oblečení, neboť na správný okamžik se někdy dlouze čeká. Volte kvalitní oblečení a více vrstev, nezbytností jsou pak samozřejmě rukavice. Dnes některé fotoaparáty umožňují dotykové ovládání, a proto se mohou hodit i speciální „vodivé“ rukavice, které zvládají ovládání kapacitních displejů. Vhodné je připravit na zimu i techniku. Objektivy a zrcadlovky lehké mrazy zvládnou, ačkoliv výrobci udávají provozní teploty pouze nad nulou. Důležité je vyvarovat se prudkých změn teplot, zejména přechodu ze studeného prostředí do teplého. Tehdy totiž dojde ke kondenzaci vzdušné vlhkosti a fotoaparát se orosí. Dlouhodobé rosení by mohlo zapříčinit postupnou korozi kontaktů a následnou nefunkčnost fotoaparátu. Proto se pokuste po příchodu do vyhřáté místnosti fotoaparát ihned nevytahovat z brašny a dopřejte mu postupné ohřívání na pokojovou teplotu.
V zimě jsou částice v baterkách línější, a proto počítejte i se sníženou výdrží akumulátorů. Vhodné je mít po kapse v teple vždy nějaký náhradní akumulátor.
Dále je důležité promyslet si, kam se vydáte fotit. Určitě je vhodné začít místem, které ve svém okolí dobře znáte. Jistě jste se během svých cest několikrát zastavili na místech, u kterých jste si řekli: „Tohle musím vyfotit“. Všímejte si také, jak místo vypadá v různou denní dobu a jak se vlastně slunce chová. Zimní sluneční světlo je specifické, neboť sluneční paprsky nedopadají na zem tak kolmo jako v létě. Dobře se fotografuje zejména ráno a v podvečer. A není nutné se bát protisvětla, které lze kreativně využít. Když budete přemýšlet nad tím, jak bude místo v daný čas nasvíceno, skvělým pomocníkem je tzv. SunCalc simulator (www.suncalc.com), který vám ukáže polohu Slunce vůči Zemi na kterémkoliv místě naší planety.
Pokud se plánujete vydat do neznámých míst, skvělým informačním kanálem je internet a různé bedekry. Na internetu doporučím zejména mapy (Seznam, Google), které dokážou zobrazit i letecké snímky a najdete v nich i uživatelské fotografie z daných míst. Někde jsou již k dispozici i virtuální a streetview prohlídky. Existují i speciální aplikace pro chytré telefony, které se krajinářské fotografii vysloveně věnují a přinášejí zajímavé tipy, jak si na konkrétním místě nastavit fotoaparát.
Než vyrazíte do terénu, je dobré si promyslet, co všechno si vezmete s sebou do brašny či batohu. Mimochodem, na delší cesty bych volil určitě batoh, který vám rovnoměrněji zatíží záda, která vás pak nebudou hned bolet. Kromě zrcadlovky je potřeba vybrat samozřejmě objektivy. Největší využití najdou objektivy s kratšími ohnisky, které poskytnou širší úhel záběru. Pokud dostanete do pozadí vhodnou scenérii a do popředí nějaký zajímavý objekt (kořen, balvan), ke kterému se hodně přiblížíte, dostanete zajímavou dynamickou fotografii. Využití najdou i delší ohniska, která naopak zploští perspektivu a nechají vyniknout liniím a detailům v krajině. Nelze tedy říci, že by byl určitý druh objektivu na krajinu nejlepší.
Další užitečnou pomůckou je stativ, který vám poskytne oporu, zafixuje kompozici a pomůže snímat i s delšími expozičními časy. Ke stativu patří dálkové odpalování, abyste si fotoaparát nerozhýbali a snímek byl dokonale ostrý. V současné době můžeme přístroj dálkově odpalovat pomocí dálkové spouště (infra, rádio, kabel) nebo dokonce i pomocí chytrého telefonu nebo tabletu (pokud má váš fotoaparát Wi-Fi).
Pro kreativnější focení doporučuji vzít si i filtry. Často si s sebou fotografové berou neutrální šedé filtry, které prodlouží expozici a dokáží tak rozmazat tekoucí vodu či pohybující se mraky. Využití najdou i přechodové filtry, které dokáží ztmavit (nebo i barevně zatónovat) část obrazu. Klasikou je polarizační filtr, který zvýrazní např. mraky na obloze či odstraní odlesky. Polarizační filtr má největší účinek, pokud je jasná obloha a stojíte kolmo ke slunečním paprskům. Zejména při použití ultra širokoúhlých objektivů ale může nastat situace, kdy je filtrem ovlivněna pouze část obrazu, což ve výsledku nevypadá dobře.
A poslední věc – pokud váš fotoaparát nedisponuje funkcí vodováhy, doporučuji vzít si s sebou malou vodováhu, kterou zasunete do sáněk na blesk. Nebude vám pak padat horizont a nebude potřeba fotografii dodatečně ořezávat.
A na závěr si samozřejmě zkontrolujte, jestli máte ve foťáku paměťovou kartu a jestli jdete s plně nabitou baterií.

Teď už víte, co si vzít s sebou, takže zbývá říct si, jak fotoaparát nastavit. V krajině, kde máte dostatek času si vše nastavit, bych volil manuální režim, který vám dovolí mít expozici zcela ve svých rukou. Začal bych navolením clony – ovlivňuje hloubku ostrosti. Pokud nechcete ve fotografii něco zvýraznit pomocí otevřené clony a malé hloubky ostrosti, zvolte clonové číslo kolem hodnoty f/7.1 – f/10. To by mělo zajistit dostatečné prokreslení scény (ostříte lehce před nekonečno), navíc při těchto clonách podávají objektivy nejlepší výkon. Další věc je ISO citlivost. Hodnotu ISO bych volil co nejnižší, tedy například ISO 100 (či dokonce ISO 50). Obraz bude nejčistší – nebude degradován barevným šumem. Rychlost závěrky potom zvolte takovou, aby vám vyšla expozice dle vlastních představ (průběžně kontrolujte histogram). Samozřejmě může nastat situace, kdy např. v podvečer bude třeba vyfotit scénu bez stativu, a zároveň budete chtít zmrazit nějaký pohyb – pak zvedněte ISO tak, abyste docílili rychlých časů závěrky.

Doufám, že pro vás tyto rady budou užitečné a přeji vám hodně zdaru při focení!