FotoSkoda.cz Podrobte své fotky revizi profíky a zlepšete Vaše fotografické umění

Novinky z FotoŠkoda - vše kolem fotografie pod jednou střechou

Více na webu Centra FotoŠkoda.

Jak fotografovat akt

Fotografování aktů si pravděpodobně vyzkoušel nebo určitě vyzkouší téměř každý fotograf. Důvody mohou být různé – např. inspirace a chuť si vyzkoušet nafotografovat nahé tělo jako např. Helmut Newton, Sam Haskins nebo Tono Stano.

Fotografování  aktů si pravděpodobně vyzkoušel nebo určitě vyzkouší téměř každý fotograf. Důvody mohou být různé – např. inspirace a chuť si vyzkoušet nafotografovat nahé tělo jako např. Helmut Newton, Sam Haskins nebo Tono Stano. Dalším důvodem může být např. realizace nápadu, smělých představ nebo fantazie. Důvody jsou opravdu různé a pokud s fotografií aktu začínáme, pravděpodobně dopadnou fotografie trochu jinak, než jak jsme očekávali.

Jak tedy postupovat, aby byl náš výsledek aspoň trochu „koukatelný“?

Nejprve musíme získat model. Možností máme několik. Můžeme oslovit např. přítelkyni, manželku, sestru nebo kamaráda. Model z okruhu našich přátel má velkou výhodu v tom, že se známe. Další možností je využít kouzla své osobnosti a získat model tak, že oslovíme  dívku nebo ženu, která nám bude připadat pro náš fotografický záměr ideální. Je ovšem potřeba počítat s tím, že můžeme občas dostat košem. Dále se můžeme pokusit získat model na internetu. Zde se dá samozřejmě nalézt spoustu modelů, ale je potřeba vědět, že jsou to modely již s určitými zkušenostmi v oblasti modelingu nebo profesionálové a za svůj čas věnovaný Vám budou patrně požadovat odměnu. Buď v podobě série fotografií na CD nebo odměnu finanční.

Máme model, práce začíná. Zkušený model ví, jak se na fotografování předem připravit a usnadní nám práci. Máme  - li model začínající, měli bychom se domluvit na tom, že den před fotografováním nebude kouřit a užívat nočního života. Je lépe, když je model odpočinutý. Pokud fotografujeme v domácím nebo profesionálním studiu měl by mít model připravený koutek např. s paravánem, aby se mohl v klidu svléci a převléknout do županu, nejlépe saténového. Je nutno nějakou dobu počkat s fotografováním, aby zmizely otlaky na těle od oblečení a spodního prádla. Otlaky je možno mírně rozmasírovat a prokrvit, mizí rychleji. Dáváme pozor, kam si model sedá – rastr na zadečku nebo otlak od ostré hrany židle na zadní straně stehen v obraze vadí. V této době můžeme modelu vysvětlit a ukázat to, co bychom chtěli s jeho pomocí nafotografovat. Pečliví autoři budou mít pravděpodobně nákresy a skici svých budoucích fotografií, ale nestyďme se vzít si na pomoc publikace svých oblíbených autorů. Pokud je to možné, udržujeme ve studiu neutrální teplotu. Je – li modelu horko, začne se mírně potit, pokožka by se mohla zalesknout. Bude – li ve studiu chladno, fotografujeme husí kůži. Nezkušený fotograf může být víc nervózní než model, proto bych volil konverzaci s modelem v průběhu celého fotografování. Hodně pomůže i hudební zvuková kulisa. Zda modelu vykat nebo tykat už záleží na dohodě mezi oběma aktéry fotografování. Na model v průběhu fotografování nesaháme, pokud nám to výslovně nepovolí a jednotlivé figury a pozice můžeme pouze výrazně popsat nebo naznačit či předvést. Při fotografování by měl mít model pohodlí a proto jej netrápíme dlouhou prodlevou v krkolomných  a nepohodlných pozicích. Některé pózy , které vymyslíme mohou být i nerealizovatelné, proto je dobré si občas sám některou zkusit. Z hlediska diváka působí velmi dobře spíše detailní a polodetailní záběry než větší celky.

Při nasazování světel stále platí zásada, že méně je více a zejména u aktu. Nevhodným použitím světel modelu výrazně ublížíme, proto bych volil maximálně dvě světla s kontrolovaným výkonem, pro začínající fotografy výhradně stáložárná. Pro menší domácí studio bych navrhl výkon 1 x 1000 W a 1 x 500 w na nejjednodušších stativech (v nouzi lze použít i fotografické) s difuzními bílými deštníky. Ty bych doplnil odraznou plochou (www.phototools.cz nebo www.walimex.cz)  buď kruhovou nebo obdélníkovou s pěti povrchy a myslím, že na první pokusy by byl světelný park dostačující. Pozor na vysokou teplotu světelných zdrojů – více hřejí než svítí, aby nedošlo k popálení modelu nebo fotografa. Velmi účinné a efektní je použití výrazného protisvětla, které usměrníme komínkem, tak vystoupí velmi výrazně pokožka a působí velmi výtvarně až surrealisticky. Komínek, klapky a podobné světelné zařízení vyrobíme levně z folie Cinefoil, kterou získáme díky internetu ve specializované filmařské prodejně na adrese www.noon.cz.

Velmi důležité je i pozadí, které pro fotografování použijeme. V domácím atelieru stačí použít bílou zeď bez vzoru s odstupem modelu 2 – 3 metry. Odstupem od bílé stěny tato stěna mírně ztmavne, zešedne a máme pozadí, na kterém modely vypadají dobře. Pro fotografování na tmavém, černém pozadí použijeme jakýkoli tmavý nebo černý závěs, drapérii, která je bez vzoru. Při aranžování pozor na faldy a sklady na tmavém pozadí – mohly by se objevit v hotovém obraze a odvádět pozornost od krásného těla.

Fotografiím aktů velmi sluší černobílé provedení, ale pokud používáme elektronický záznam tak doporučuji fotografovat barevně a konverzi do šedé stupnice provádět pomocí počítače. Mícháním kanálů dosáhneme dokonalých výsledků. Jistá zkušenost je však na místě – pozor na kanál červený a modrý, dokáží vyvést na těle pěknou neplechu. Jas a kontrast bych upravil raději v křivkách. Křivka se dá rozdělit a díky tomu přesně nastavit výslednou tonalitu. Pokud retušujeme, tak velice jemně a opatrně. Volíme velké zvětšení obrazu a malý nástroj střední tvrdosti. Drobné vady pleti, mateřská znaménka, pupínky přitahují pozornost diváka a kazí celkový dojem z hotové fotografie. A na závěr doostřit, nejraději v modelu L¬*a*b a měli bychom mít vcelku hotovo.  

Ale pozor – fotografování aktů má nejen výtvarnou, ale i právní a morální stránku. Je myslím všeobecně známo, že na fotografování aktů je možno zvát modely starší 18 let. Mládež dospívá podstatně dříve a vzhledu bych opravdu nevěřil. Předložení občanského průkazu je jistota toho, že se vyhnu paragrafu 217 trestního zákona  a obvinění z ohrožování mravní výchovy mládeže. Je li vybraný model mladší 18 let, vyžadujte písemný souhlas s fotografováním od zákonného zástupce této nezletilé osoby. Nejlépe je proto sepsat a podepsat s modelem nebo se zákonným zástupem nezletilého modelu smlouvu, ve které se přesně specifikují podmínky za jakých smí být fotografie použita. V době studií fotografie jsme dokonce nechávali na hotové fotografie aktů modelem ze zadu napsat, že model souhlasí např. s použitím pouze pro studijní účely nebo souhlas s vystavením této konkrétní fotografie a model musel fotografii podepsat.

Nejnutnější základy nyní tedy známe a teď tedy držíme palce …  

Autor textu: Pavel Bokr