FotoSkoda.cz Podrobte své fotky revizi profíky a zlepšete Vaše fotografické umění

Novinky z FotoŠkoda - vše kolem fotografie pod jednou střechou

Více na webu Centra FotoŠkoda.

Street foto B&W

Tématem naší poslední letošní soutěže je street fotografie v black and white provedení.

Vaším úkolem bude zachytit život v ulicích – budete fotit lidi a jejich příběhy v městské krajině. Tento žánr nafotíte dobře jak kompaktem, tak i zrcadlovkou, případně bezzrcátkovým systémem, takzvaným mirrorlessem. Rozebereme si možnosti těchto systémů a řekneme si, jak na to.

Kompakty mají tu výhodu, že jsou malé, tiché a nenápadné, takže je možné fotit z bezprostřední blízkosti, aniž si toho lidé kolem vás všimnou. Nejlepších výsledků dosáhnete s kompakty střední a vyšší třídy, které již mají možnost nastavovat manuálně expozici a mají dostatečně rychlý autofokus. U vyšší třídy pak naleznete zpravidla větší snímač a kvalitní optiku, která sice nenabídne tak velký rozsah zoomu, ale odvděčí se vám brilantní kresbou. Některé fotoaparáty mají dokonce objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností. Drtivá většina profi kompaktů umí snímat do RAWu, tedy do bezdrátového formátu, který vám nabídne širší možnosti při editaci fotografie.

Jistotou je volba zrcadlovky. Street fotku můžete fotit jak APS-C, tak full-frame zrcadlovkou. Výhodou zrcadlovky je zejména její rychlost, kvalita snímků pořízených za horšího světla a množství příslušenství. Díky spojení široké palety pevných skel s velkou světelností a velkých snímačů dokážete skvěle pracovat s malou hloubkou ostrosti a lehce tak divákovi sdělíte, co je ve fotografii důležité. Nevýhodou je, že až na pár výjimek jsou zrcadlovky větší a mohou přitahovat až moc pozornosti.

Pokud zvolíte mirrorless, zkombinujete výhody malého těla kompaktu a kvalitu snímků zrcadlovky, neboť kompakty s výměnnou optikou mají zpravidla stejně velké snímače, jako zrcadlovky. Je nutné ale zvolit model, který dokáže hbitě ostřit, protože v terénu jde doslova o vteřiny a pomalý autofokus může znamenat špatný snímek.

 

Důležitá je volba ohniska. Na street fotografii využijete jak široká ohniska pro celky a blízké dynamické portréty, tak delší ohniska pro zachycení detailů a situací, kdy se k fotografované scéně nemůžeme příliš přiblížit. Jednoznačně doporučuji pracovat v režimu priority clony, abychom měli pod kontrolou hloubku ostrosti. Samozřejmě si musíte hlídat časy závěrky, abyste neměli pohybově neostrou fotografii – pokud to není záměrem.

 

A proč fotit černobílé fotky jako za starých časů? Černobílé provedení street fotkám sluší, dává vyniknout tvarům, strukturám a hře světel a stínů. Většina fotoaparátů umožňuje nastavit černobílý režim již v menu, navíc s možností zapnout různé tónování apod.

Doporučuji ale převádět fotografie do černobílé až v počítači, kde máte obvykle několik možností, jak fotografii odbarvit – každá totiž funguje trochu jinak.

 

 

Street fotografie vyžaduje určitou dávku odvahy. Často se dostanete do situací, kdy nevíte, jestli je vhodné danou scénu a lidi v ní fotit. Jedno je ale jisté – štěstí přeje odvážným. Takže seberte všechnu odvahu a vyrazte do ulic!