FotoSkoda.cz Podrobte své fotky revizi profíky a zlepšete Vaše fotografické umění

Novinky z FotoŠkoda - vše kolem fotografie pod jednou střechou

Více na webu Centra FotoŠkoda.

Probouzení jarní přírody – fotíme makro

Teplé sluneční paprsky nás pomalu začínají ohřívat, odhazujeme svršky a do přírody nás to táhne mnohem více. A s foťákem zvláště, neboť příroda se probouzí ze zimního spánku a začíná se vybarvovat do pestré palety odstínů.

Co se týče techniky, makrofotografii můžeme dobře fotografovat jak kompaktem, tak i zrcadlovkou. Zrcadlovka nám dovolí větší kontrolu nad výsledným snímkem. Ale vše popořadě. Drtivá většina dnešních kompaktů umí fotit makro od vzdálenosti cca 1-5 cm od přední čočky. Je nutné mít ale na paměti, že na tuto vzdálenost se dostanu pouze při focení na nejširší ohnisko (odzoomovaný záběr), takže některé focené objekty mohou být vlivem perspektivy nepříjemně deformovány. Díky krátkému ohnisku objektivu zde budeme pracovat s rozumnou hloubkou ostrosti – pozadí rozostříme, ale například květ bude zpravidla celý pěkně zaostřený.

Se zrcadlovkou se makro fotí trochu obtížněji, zejména pokud makro chceme fotit se setovým objektivem, který byl k zrcadlovce přibalen. Ten zpravidla nedovoluje ostřit na tak blízké vzdálenosti, a tak nedosáhneme zvětšení 1:1. Tedy že jeden milimetr fotografovaného objektu se promítne jako 1mm na snímač v zrcadlovce. Právě tehdy teprve můžeme mluvit o pravé makrofotografii. Pokud bychom nechtěli investovat do koupě nového makroobjektivu, existují dvě alternativní možnosti. První spočívá v nákupu makropředsádky. Jde v podstatě o jakousi „lupu“ která se našroubuje do předního závitu běžného objektivu. Výhodou je nižší cena, nevýhodou pak určitá ztráta obrazové kvality. Druhou možností je nákup mezikroužku, který se vloží mezi zrcadlovkou a objektiv. Ten nám dovolí ostřit na bližší předměty. I zde jsou ale určité nevýhody – může nastat situace, že budeme tak blízko až si budeme stínit, případně musíme počítat s tím, že na určité vzdálenosti nepůjde zaostřit.

Nejlepší je samozřejmě koupě makroobjektivu, který je na focení detailu přímo určen (a jdou jím skvěle fotit například i portréty). Vybírat můžeme z široké řady – typicky jsou zastoupeny ohniska kolem 60mm (na zrcadlovky s APS-C snímačem), 100 a 180 mm. Všechny objektivy mají zvětšení 1:1 a rozdíl je v tom, že u objektivu s delším ohniskem budeme od předmětu jen o něco dále. Objektivy s delším ohniskem se tedy hodí například na focení hmyzu, od kterého se hodí mít větší odstup, abychom ho nevyplašili. Výbavu je vhodné doplnit i stativem, který nám zajistí stabilní pozici – makrofotografie je náchylná na pohybovou neostrost.

Nyní se přesuneme k nastavení fotoaparátu. Doporučuji volit režim priority clony nebo plný manuál. Vzhledem k opravdu malé hloubce ostrosti bude mnohdy vhodné (a někdy i nutné) si přiclonit, aby byl objekt zaostřený celý. ISO citlivost se snažíme mít co nejmenší, aby byl obraz ve výsledku bez zbytečného zrna. Zároveň si ale musíme hlídat čas závěrky, aby nedošlo k pohybové neostrosti – například vítr dokáže celé focení docela ztížit. Pozor si dejte na správné nastavení vyvážení bílé, aby scéna měla co nejvíce přirozené barvy. Pokud vás bude trápit ostré slunce, vhod přijde i odrazná deska, v makrofotografii si vystačíme kolikrát s kouskem hliníkové folie. Stejně jako u portrétů, i v makrofotografiii vznikají líbivější fotky po ránu nebo k večeru kdy slunce není tak vysoko.

Než zmáčkneme spoušť, je nutné vymyslet i atraktivní kompozici. I zde využijeme pravidlo třetin, které nám poskytne líbivější fotografie. Určitě si všímejte, jaké pozadí budete mít za fotografovaným objektem – určitě je vhodné najít si takové pozadí, které vám nebude splývat s popředím. Často si stačí vzít si s sebou na focení barevně pomalovaný papír, který vám zajistí několik různých pozadí dle vlastních představ.

Tak ať se vám daří!